342A124-25-0
Brand:
TE Connectivity
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1003902
Product description TE Connectivity 45° Side Breakout Black, Elastomer, 26.9mm
Manufacturer / Brand TE Connectivity
Manufacturer part number 342A124-25-0
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 1003902
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: MX
Product Details
45° and 90° Side Breakout
Features and Benefits
• Provides strain relief, protection and mechanical support
• Shrink Ratio 2:1
• Flame retardant
Specifications
Attribute Value
Brand TE Connectivity
Colour Black
Shrunk Diameter Secondary 6.1 mm
Inside Diameter Secondary 13.2 mm
Maximum Operating Temperature +150 °C
Shrunk Diameter Primary 12.4 mm
Shrink Temperature +175 °C
Number of Breakouts 2
Adhesive Lined No
Inside Diameter Primary 26.9 mm
Minimum Operating Temperature -75 °C
Type 45° Side Breakout
Material Elastomer
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"TE Connectivity 45° Side Breakout Black, Elastomer, 26.9mm" added to the basket