GREY 3CORE CY CONTROL CABLE,2.5SQ.MM100M
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- CYSE03.00100
- Brand:
- Belden
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 0369107 |
| Product description | GREY 3CORE CY CONTROL CABLE,2.5SQ.MM100M |
| Manufacturer / Brand | Belden |
| Manufacturer part number | CYSE03.00100 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 0369107 |
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
| Date | May 14, 2026 |
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CN
Product Details
Note
Control Cable CY Type
Note
(4-core only) In accordance with 2004 European Harmonised colours for installation cable.
Core Colours
3-core: Blue, Brown, Green/Yellow
4-core: Grey, Brown, Black, Green/Yellow (See note)
5-core: Blue, Brown, Black, Grey, Green/Yellow
7-core: Green/Yellow + 6 numbered
Manufactured to VDE 2050 standard
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Belden |
| Number of Cores | 3 |
| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Length | 100 m |
| Current Rating | 25 A |
| Outer Diameter | 9.75 mm |
| Voltage Rating | 300/500 V |
| Sheath Colour | Grey |
| American Wire Gauge | 13 AWG |
| Earth Cable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -5 °C |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |