Phoenix Contact MINI-PS-100-240AC/24DC/4 Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 24V dc Output, 4A
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 6657772
Product description Phoenix Contact MINI-PS-100-240AC/24DC/4 Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 24V dc Output, 4A
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 2938837
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 6657772
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: DE
Product Details
Phoenix Contact MINI PS
Features and Benefits
• Flexible due to the switching output voltage
• Easy maintenance connection technology
• Remote monitoring of output voltage
• IP20 protection
• Temperature range of -25°C to 70°C
• DIN Rail mounting
• Extra narrow width starting from 22.5mm
Typical Applications
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Mounting Type DIN Rail Mount
Input Voltage 85 → 264 V ac
Width 67.5 mm
Depth 99 mm
Minimum Temperature -25 °C
Efficiency >88 %
Ripple And Noise 20 mV Pk-Pk
Output Voltage 24 V dc
AC or DC Output Voltage dc
MTBF 500000 h
Output Current 4 A
Load Regulation ±3 %
AC or DC Input Voltage ac
Number of Outputs 2
Type Switch Mode
Electrical Phase 1
Maximum Temperature +70 °C
Series MINI-PS-100-240AC/24DC/4
Height 99 mm
Power Rating 96 W
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact MINI-PS-100-240AC/24DC/4 Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 24V dc Output, 4A" added to the basket