Phoenix Contact QUINT-PS/3AC/24DC/40 Switch Mode DIN Rail Power Supply 400V ac Input, 24V dc Output, 40A 960W
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 6657823
Product description Phoenix Contact QUINT-PS/3AC/24DC/40 Switch Mode DIN Rail Power Supply 400V ac Input, 24V dc Output, 40A 960W
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 2866802
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 6657823
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: DE
Product Details
Phoenix Contact QUINT POWER - Power supplies
Note
665-7766, 665-7769, 665-7794 and 665-7790 do not feature SFB technology
APPROVALS : UL/C-UL Recognised (UL 60950), UL/C-UL Listed (UL
Features and benefits:
  • Primary-switched
  • Super-reliable power supplies come backed by over 500,000 hours of life
  • Adjustable voltage ranges cover a vast spectrum of voltages.
  • Preventative function monitoring
  • Output of 24 VDC/20 A
  • Slim design with a conformal coating to allow you to install it in extreme environments
  • 93% efficient (for 230 V AC and nominal values)
How do I wire a DIN rail power supply?
The QUINTPOWER power supply unit's feature terminal blocks on both the top & bottom of the unit. You'll need to strip 7mm length from your cable and insert it into the terminal blocks. A simple screw connection (M4 screw) will then lock your cable into the terminal block, providing an output or input connection. However, please follow all manafactuer installation instructions.
What are DIN-rail power supplies used for?
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Mounting Type DIN Rail Mount
Width 96 mm
Depth 130 mm
Minimum Temperature -25 °C
Efficiency >94 %
Ripple And Noise 40 mV Pk-Pk
Output Voltage 24 V dc
AC or DC Output Voltage dc
MTBF 900000 h
Output Current 40 A
AC or DC Input Voltage ac
Number of Outputs 1
Type Switch Mode
Electrical Phase 3
Input Voltage 400 V ac
Maximum Temperature +70 °C
Series QUINT-PS/3AC/24DC/40
Height 130 mm
Power Rating 960 W
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact QUINT-PS/3AC/24DC/40 Switch Mode DIN Rail Power Supply 400V ac Input, 24V dc Output, 40A 960W" added to the basket