Yageo, 0603 (1608M) 1μF MLCC 16V dc ± 10% , SMD CC0603KRX7R7BB105
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
CC0603KRX7R7BB105
Brand:
Yageo
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Status: Not Applicable
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 2006573
Product description Yageo, 0603 (1608M) 1μF MLCC 16V dc ± 10% , SMD CC0603KRX7R7BB105
Manufacturer / Brand Yageo
Manufacturer part number CC0603KRX7R7BB105
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
Specifications
Attribute Value
Brand Yageo
Mounting Type Surface Mount
Capacitance 1 µF
Voltage 16 V dc
Dielectric X7R
Package/Case 0603 (1608M)
Tolerance ± 10 %
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Tape (1 Tape of 200)
Tape(s)Per Tape(IDR)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Yageo, 0603 (1608M) 1μF MLCC 16V dc ± 10% , SMD CC0603KRX7R7BB105" added to the basket